Nasze ryby – Płoć

Płoć należy do grupy wybrednych i płochliwych ryb. Pochodzi z gatunku karpiowatych.
Małe i średnie płocie występują we wszystkich partiach wody, większe osobniki najszybciej znajdziemy w strefie przydennej. Płocie możemy spotkać w jeziorach, rzekach jak również w słonawych wodach zatok morskich. Należy do ryb sportowych, można ją łowić cały rok.
Przebywa najczęściej w pobliżu roślinności, jest typowym mieszkańcem strefy przybrzeżnej.
Płoć nie przepada za nasłonecznionymi miejscami, woli miejsca przyciemnione.

płoć, kukurydza

Budowa: wysoki korpus, boki ściśnięte, czerwone płetwy brzuszne i odbytowe, mały pyszczek oczy czerwone. Płoć łatwo można pomylić z jaziem, odróżnić je można po barwie oka, płoć czerwone a jaź żółtawe. Płoć ma łuskę srebrzystą a jaź złocistą.
Płoć ma bardzo dobrze rozwiniętą linię boczną, świetnie widzi, posiada wrażliwy węch i smak.

Zdolność rozrodczą płoć osiąga w 2 i 3 roku życia i długości ok. 12cm. W zależności od warunków atmosferycznych tarło odbywają od kwietnia do końca czerwca w temperaturze ok. 15’C. Ikra płoci kształtuje się od 4 tyś. Do nawet 40 tyś.

Młodą płoć łatwo złowić ponieważ jest mało ostrożna. Zdecydowanie trudniej złowić okazy starsze które są bardziej ostrożne, płochliwe i wybredne. Trzeba dużych umiejętności aby złowić większą sztukę. Medalowe płocie najczęściej łowimy po zimie gdy ryby są wygłodniałe.

Taktyka: Płocie można łowić na różne metody, spławik, grunt czy z pod lodu. Różnica gruntu 2- 5cm odgrywa dużą rolę. Najlepiej jak z przynęty wystaje grot, ponieważ płoć połyka przynętę bardzo szybko i również szybko ją wypluwa. Płoć jest rybą ostrożną i silną dlatego należy stosować cienkie i mocne żyłki.
Dobierając sprzęt i taktykę należy wziąć pod uwagę:
– stosunkowo mały pyszczek, przyzwyczajona do małych i łatwych do połknięcia przynęt.
– duża płochliwość i przezorność, zestawy nie mogą być zbyt ciężkie i toporne
– duża siła większych egzemplarzy, mocne zestawy

Przynęta: wszelkie robactwo, czerwone, białe, pinka, ochotka oraz różnego rodzaju ciasta, ziarna itp. W okresie zimniejszym skuteczniejsze są przynęty zwierzęce, w okresie letnim gdy pokarmu jest dużo i płoć staje się wybredniejsza, warto wówczas stosować przynęty roślinne.

Płoć żyje od 10-15lat. Rekord Polski 2,200 kg złowiona w 1963r.

płocie, siatka płoci

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter