Przynęty naturalne – zwierzęce

Dżdżownica

Robak żyjący w ziemi z rodziny skąposzczętów, najłatwiej możemy je znaleźć po obfitych opadach deszczu, wówczas pojawiają się na powierzchni. Można je podzielić na:

Rosówki

rosówka, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

rosówka

Występują w dużych rozmiarach od 12 – 35cm, najczęściej można je spotkać na powierzchni gdy nastanie noc. Jak sama nazwa mówi możemy łatwo je znaleźć gdy pojawi się rosa. Są świetną przynętą całoroczną z wyjątkiem lata gdzie lepsze okazują się przynęty pochodzenia roślinnego. Rosówkę zakładamy na hak przekłuwając kilkakrotnie w poprzek, dzięki temu przeżyje dłużej niż przebita wzdłuż. Świetna przynęta na lina czy węgorza. Ze względu na wielkość, wymagane są większe haki.

Czerwony robak(gnojak)

czerwone robaki, czerwony robak, gnojak, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

czerwone robaki

Znacznie mniejszy i ruchliwszy od rosówki, często spotykany w kompoście. Możemy go znaleźć o każdej porze roku, wystarczy rozkopać nawóz poniżej 30cm w głąb i już z łatwością natrafimy na robaki. Można je także zakupić w sklepach wędkarskich, występują w kilku rozmiarach. Bardzo dobra przynęta na wszystkie ryby karpiowate jak i niektóre ryby drapieżne np. okoń. W dłuższym okresie można je przechowywać w nawozie lub w gazetach, należy pamiętać o częstym zroszaniu wodą. Na hak można zakładać pojedynczo lub po kilka sztuk.

Chruścik 

chruścik, kłódka, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

chruścik(kłódka)

Składają jaja na liściach i innej roślinności zanurzonej w wodzie, jest doskonałą przynętą na drobną rybę np. ukleje, płocie, krąpie. Larwy chruścika przebywają w wodach słodkich. Zwane są również kłódkami, żyją w domkach zbudowanych z różnych cząstek roślin czy ziarenek piasku. Mają długość ok. 1 – 3cm i grubość 2 – 5mm, uniwersalna i bardzo skuteczna przynęta . Zakładamy na haczyk bardzo delikatnie aby nie uszkodzić larwy. Często gdy wyciągamy z wody gałązkę możemy na niej zauważyć małe rurki, są to domki chruścika.

Ochotka

ochotka, hakówka, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

ochotka

Koloru czerwonego, pochodzi od muchówki długorogiej. Dorastają do ok. 15mm długości. Bytują w mule dennym. Wydobywane za pomocą sita. Ciało segmentowe w kształcie rogala, ze względu na rozmiar i delikatność należy używać małych i cienkich haczyków. Świetna przynęta na zawody jak i wędkowanie rekreacyjne. Należy przechowywać je w miejscu osłoniętym od słońca. Jest bardzo trudna w przechowywaniu. Na hak możemy założyć jedną lub kilka sztuk.

Pijawka

pijawka, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

pijawka

Świetna przynęta na lina węgorza czy suma, są bardzo odporne i wytrzymałe. Spotykane w wodach stojących, bagnach jak również pod kamieniami w wodach wolno płynących np. kanałach. Najlepiej przechowywać je w wilgotnych i zacienionych miejscach. Stosujemy większe haki do wędkowania na pijawkę.

Biały robak 

biały robak, białe robaki, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

białe robaki

Larwa muchy plujki, występuje w różnych kolorach, łatwy do uzyskania przez cały rok. Bardzo prosty w nakładaniu na haczyk. Jedna z najpopularniejszych przynęt wędkarskich, skuteczna praktycznie na każdą rybę. Hodowla białego robaka jest bardzo prosta, wystarczy na dno małego pojemnika wyłożyć warstwę trocin, następnie na trociny kładziemy kawałek mięsa, mogą być również wnętrzności ryb itp. Całość kładziemy do większego pojemnika gdzie na dnie również kładziemy trociny. Górę najlepiej przykryć siatką aby ptactwo nie wyjadło nam robactwa. Pojemnik najlepiej trzymać na świeżym powietrzu w miejscu nasłonecznionym. Pierwsze robaki powinny pojawić ok. tygodnia. Najlepiej przechowywać je w chłodnych miejscach np. w lodówce. Dostępne w prawie każdym sklepie wędkarskim.

Pinka

pinka, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

pinka

Przypomina białego robaka, pochodzące od innego gatunku muchy, są one mniejsze i często barwione na czerwono, żółto oraz na wiele innych kolorów w tym również fluo. Jest bardziej trwała od białego robaka. Stosowana na zawodach wędkarskich, jako przynęta jak i dodatek do zanęt(w postaci parzonej, topionej lub żywej) Sprzedawana prawie w każdym sklepie wędkarskim. Przy dobrych warunkach możemy je przechowywać w lodówce ponad miesiąc.

Fifis

fifis, blog wędkarski, przynęty naturalne, przynęty zwierzęce, przynęty wędkarskie

fifis

Przynęta bardzo podobna wyglądem do pinki, różni się od niej cechami wytrzymałościowymi, można ją zgniatać wyginać itp. Jest mniejsza i bardziej ruchliwa od pinki. Często stosowany do zawodniczego połowu uklei ze względu na swoją wytrzymałość. Ma bardzo intensywny kolor który z powodzeniem przyciąga prawie każdą rybę.

Wymieniłem i opisałem tylko kilka najbardziej popularnych przynęt naturalnych pochodzenia zwierzęcego. W przyrodzie mamy dużo więcej znanych i tych mniej znanych żyjątek które z powodzeniem mogą być stosowane jako przynęty wędkarskie np. skwaty, pędraki, jętki komarnice, zabarwnice, żyletnice, widelnice, rureczniki, mączniki, ślimaki, błotniaki, racicznice, szczeżuje, żyworódki, omułki, garnele, raki, kiełże, dziwogłówki, przekopnice, krewetki, kijanki, żaby, pasikoniki, świerszcze, muchówki, ważki, turkucie podjadki. To już raczej materiał na kolejny artykuł o zapomnianych przynętach, pewnie kiedyś się pojawi na blogu 🙂 Należy zwrócić uwagę, że część z powyższych żyjątek jest pod ochroną i nie możemy ich zabijać.

Już niedługo pojawi się na blogu artykuł przynęty naturalne pochodzenia roślinnego.

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter