Jesienne płocie – zestaw typu Stick Float
Koniec listopada to okres gdy większość wędkarzy myśli już o przyszłym sezonie. Nad wodą można spotkać jeszcze entuzjastów połowów drapieżników, w końcu jesień to czas gdzie bardzo aktywne są okonie, szczupaki czy sandacze. Dla mnie to czas kiedy mogę jeszcze połowić metodą spławikową, szukając pięknych jesiennych płoci.
Ryby a zwłaszcza płocie grupują się wówczas w duże ławice, jeżeli będziemy w stanie natrafić na taką miejscówkę, połów będzie wówczas bardzo okazały, porównywalny jak w pełni sezonu.
Znalezienie miejsca zimowania ryb to jedno, ale systematyczne odławianie to drugie….co nie jest już takie proste.
Późna jesień to czas gdzie woda staję się przejrzysta a ryby stają się ostrożne i nieufne.

Łowiąc standardowym zestawem na bata, kolego Przemo również pięknie połowił.
Wówczas zestawy jak i mieszanki zanętowe muszą być przygotowane w odpowiedni sposób. Kolor zanęty ciemny lub czarny, najlepiej bez grubszej frakcji. Lepiej stosować dodatki korzenne niż słodkie.
Poniżej krótko opiszę wyjazd na płocie.
Na Kanał Obry w Kościanie wybrałem się 26.11.2017r. Temperatura ok. 5 st. lekkie zachmurzenie.
Tego dnia łowił ze mną Ojciec, chcieliśmy sprawdzić kilka rozwiązań. Ja łowiłem tyczką, zestawy zbudowane na spławikach typu listek. Ze względu na mocny uciąg gramatura od 6-8g. Przypon 30cm 0,07, na haczykach 18-20. Spławiki tak wyważone, aby z wody wystawała jak najmniejsza część antenki. O tej porze roku, zestawy muszą być delikatne i finezyjne. Łowiłem z przyponem położonym kilka centymetrów na dnie, często przytrzymując zestaw, co skutkowało podrywaniem przynęty.
Nasza mieszanka składała się z 1 części ciemnej zanęty dedykowanej na płoć, bardzo drobna bez większych frakcji oraz 8 części ziemi torfowej i gliny wiążącej.

donęcanie taką kulką było wskazane
Z dodatków zastosowałem konopie prażone i epiceine czerwone.Robactwo to topiona pinka.
Ojciec łowił 6m batem, spławik typu Avon/Stick dociążonym na styk. Kilka śrucin pod spławikiem, reszta rozłożona równomiernie. Łowił 10 cm nad dnem, często donęcając drobnymi kulkami mieszanki zanętowej i robactwem. Zestaw typu Stick Float.

spławik typu Stick Float żródło: www.Leszcz.pl
Łowienie rozpoczęliśmy około 8, na wstępne nęcenie podałem 6 kul sklejonych bentonitem w różnej konsystencji. Brania miałem od pierwszego wstawienia, w ciągu pierwszej godziny złowiłem ok. 40szt ryb, głównie płocie i kilka krąpi. Ryby świetnie reagowały na przytrzymanie, w momencie puszczenia zestawu następowało branie. Większość brań miałem w kulach. W momencie gdy ryby pobierały przynętę metr za kulami, wystarczyło donęcić. W kulach łowiłem mniejsze płocie, na rozmyciu trafiały się większe.
W drugiej godzinie postanowiłem przetestować dodatki słodzące(których teoretycznie nie powinno się stosować późną jesienią). Niestety momentalnie brań było znacznie mniej, ewidentnie było widać, że nie jest to dobre rozwiązanie na tą porę roku.

Spławik typu Stick Float żródło: Dave Harrell
Ojciec łowiąc na swój zestaw łowił znacznie większe ryby, dorodniejsze płocie i krąpie.Zestaw Stick Float jest stosowany na kanałach i rzekach, jest bardzo popularny w Anglii. Najczęściej stosowany z wędką z kołowrotkiem.
Poniżej krótki filmik o tej metodzie.
Żródło: Yotube – Amateur Angling
Na naszym kanale w Kościanie świetnie sprawdził się na bacie. Łowienie polegało na zarzuceniu zestawu i delikatnym podciąganiu w trakcie spływu. Brania były energiczne i agresywne.

Piękne ryby złowione na Stick Float
Wyniki jakie osiągnęliśmy na Kanale Obry jak na późną jesień były bardzo dobre.
Witaj, zestaw opisywany na bacie dobrze działa jak śruty montowane są od kŕetlika coraz większym odstępem. Łowimy tak w pełni sezonu ale jak widać jesienią też się sprawdza. Bardzo fajny tekst. Pozdrowienia z Limanowej Daro
Dzięki za podpowiedź, oczywiście nie łowimy szablonowo, warto trochę pokombinować i wyłamywać się z schematów. Pozdrawiam
Pomyśleć ze kiedys na Obrze nie było ryb, a teraz mozna super polowic. Jak miesiarze nie beda tepic to bedzie jeszcze lepiej
Ależ piękna jest jesień…