Kanał Wonieść – alternatywa dla kanału Wojnowickiego?

Kanał Wonieść, 19.04.2015r. wczesny sobotni poranek. Mamy piękną bezwietrzną pogodę, temperatura około 10’C.

Kanał Wonieski wybrałem ponieważ szukałem alternatywy dla kanału Wojnowickiego. Na łowisku Wojnowickim mam za tydzień zawody a niestety nie można tam trenować. Kanał udostępniany jest tylko na zawody. Łowiska te są do siebie bardzo podobne. Średnia głębokość, w zależności od poziomu wód kształtuje się od 60cm do 150cm. Muliste dno i podobny uciąg od 0,3g do 1,5g. Występuje również podobny rybostan, dużo płoci, krąpia i uklei. Można połowić również leszczyki tak do 500g. Trafiają się okazy karasia, lina i karpia. Kanał Wonieski wypływa z jeziora Wonieść a wpływa do kanału Obry.

kanał wonieść, wędka, ryby, zanęta na płoć

Wszystkie stanowiska są do siebie podobne, dlatego rozłożyłem sprzęt w losowo wybranym miejscu. Po wygruntowaniu okazało się, że głębokość wynosi ok. 80cm, dno jest równe bez żadnych przegłębień.

Mieszankę zanętową skomponowałem na bazie ziemi Bełchatowskiej, gliny rozpraszającej oraz zanęcie na płoć. Ziemię Bełchatowską użyłem ponieważ dno jest muliste, a zależało mi żeby kule nie zapadały się w muł. Glina rozpraszająca miała za zadanie dociążyć mieszankę. Zanęty użyłem tylko 0,5 kg. Wybór padł na zanętę płociową o bardzo drobnej frakcji i windujących cząsteczkach. Do zanęty dodałem konopi prażonych w celu poprawy pracy mieszanki. Ziemię i zanętę przetarłem osobno na 2mm sicie. Dlaczego osobno? Ponieważ gdybym przetarł wszystko razem, cząsteczki połączyły by się za sobą, powodując, że mieszanka pracowała by mocniej przy dnie. A na tym mi nie zależało.

Uciąg wody był tego dnia bardzo słaby, dlatego zastosowałem zestawy dość lekkie. Spławiki w kształcie łezki 0,5g i 0,75g, haczyki 18 i 20, przypon 0,80mm. Standardowo wędkowałem batem.

tama, wędkarz, kanał wonieski, trzciny

W trakcie 3 godzinnego wędkowania złowiłem ok. 5kg ryb. Były to głównie małe krąpie i ukleje. Złowiłem również kilka mniejszych leszczyków. Przynętą najbardziej skuteczną tego dnia była biała pinka. Wędkowałem głównie na styku z dnem, gdzie złowiłem wszystkie leszczyki. W toni można było złowić głównie ukleje i małe płotki. Holowałem również pięknego leszcza, niestety wypiął się przy samym podbieraku.

wędkarz, ryby, podbierak

Myślę, że kanał Wonieść spokojnie może być alternatywą dla kanału Wojnowickiego, jak również być świetnym miejscem aby połowić piękne ryby.

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter