Zimowa Płoć – Kanał Obry w Kościanie + Film Tomka Horemskiego

Koniec grudnia to zazwyczaj czas, gdzie jedynych wędkarzy których możemy spotkać, to tych którzy korzystają z uroków wędkowania na lodzie. W tym roku aura jest dość łaskawa, wysokie temperatury jak na ten okres, dały mi możliwość wydłużenia sezonu wędkarskiego.

27.12.2017r. postanowiłem wybrać się nad pobliski kanał Obry w Kościanie. Ze względu na to, iż kanał Obry jest bardzo trudnym technicznie łowiskiem, jest to idealny „poligon” dla różnych testów. Dla mnie jest to idealne miejsce, gdzie mogę zbierać kolejne doświadczenia w metodzie skróconego zestawu(tyczką), którą tak na poważnie rozpocząłem łowić w tym sezonie.

blog wedkarski, dominik mocek, płoć zimą, zanęta na zimę

Na łowisku zameldowałem się ok. 7.30, temperatura tego dnia ok. 7’C, wiatr słaby, prawie bezchmurnie. Po rozłożeniu sprzętu ok. 8.30 rozpocząłem wędkowanie.

Celem wędkowania było szlifowanie prowadzenia zestawu w nurcie, i przy okazji sprawdzenie, czy o tej porze roku, będę w stanie złowić jakieś ryby, a w szczególności płocie.

Łowiłem zestawami na spławikach typu listek od 3-8g, przypony 25cm na haczykach 18-22. Przynęta to pinka. Niestety nie miałem ochotki haczykowej.

Mieszanka zanętowa to pozostałości po sezonie, została mi tylko glina rzeczna, minerał płociowy i zanęta dedykowana na leszcza. I jak tu nastawić się na płoć  🙂 Stosunek zanęt do gliny to 1:5. Z zanęty odsiałem na drobnym sicie większe frakcje. Dodałem konopie prażone, fluo mix i epiceine. Mieszankę podałem w różnych konsystencjach doklejoną bentonitem.

blog wedkarski, dominik mocek, płoć zimą, zanęta na zimę

Jak wspomniałem, łowiłem w głównym nurcie, dlatego kule były dość mocno sklejone. Na wstępne nęcenie podałem kilka kul mieszanki zanętowej. Z kubka podałem glinę z mrożoną pinką. O tej porze roku mieszanka powinna być ciemna i bardzo drobna…ale co zrobić 🙂

blog wedkarski, dominik mocek, płoć zimą, zanęta na zimę

Łowiłem ok. 2,5 godziny, złowiłem 4 płotki i klenia. Pomimo tego, iż celem było potrenowanie łowienia tyczką w nurcie, to i tak udało się coś złowić.

Ryba na kanale o tej porze zdecydowanie „trzyma” się spokojniejszej wody. Ojciec łowił blisko brzegu, gdzie prąd jest znacznie słabszy i jego efekty były lepsze. Nadmienię tylko, że mieszankę zanętową mieliśmy tą samą.

blog wedkarski, dominik mocek, płoć zimą, zanęta na zimę

 

Dwa tygodnie wcześniej powstał bardzo ciekawy film autorstwa Tomka Horemskiego. „Zimowa Płoć na małej nizinnej rzece”. Miejsce realizacji to kanał Obry w Kościanie. Zachęcam do oglądania.

 

Więcej ciekawych artykułów i filmów na www.leszcz.pl

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter