Nasze Ryby – lin

Lin to ryba karpiowata, przebywa w cieniu roślin. Żeruje aktywnie w temperaturze ok. 20’C, świetnie przed tarłem. Lina należy szukać w tzw. oczkach wodnych czyli pośród grążeli i innej roślinności podwodnej. Można go znaleźć we wszystkich wodach, w zbiornikach zaporowych, gliniankach, torfowiskach. Przebywa w miejscach dobrze nagrzanych i spokojnej wodzie. W rzekach spotkamy go w zakolach i starorzeczach. Lubi muliste dno i obfitą roślinność denną. Żywi się drobnymi żyjątkami które wygrzebuje z mułu lub pobiera z roślin. Jest odporny na niesprzyjające warunki środowiska. Dorasta do 70cm i wagi ok. 5 kg, żyje do ok. 20 lat. Przeciętny lin osiąga długość 30-40cm i wagę 1 – 1,5 kg.

Tarło lina następuje do połowy czerwca i w zależności od warunków może trwać do sierpnia. Lin podchodzi do tarła w stadach, staje się wówczas mniej ostrożny. Ilość złożonej ikry zależy od dojrzałości osobnika, sięga od 100 do 900 tyś jajeczek ikry. Tarło odbywa na płyciznach.

lin, sposób na lina, zanęta na lina

Budowa: Ciało wydłużone, lekko spłaszczone boki, posiada bardzo drobne łuski, głęboko osadzone w skórze. Mały pyszczek, wąsik w kąciku pyszczka, duża płetwa piersiowa, zaokrąglone płetwy. Barwa w zależności od środowiska w którym żyje, od brunatno zielonego po żółtawy. Ciało pokryte grubą warstwą śluzu. Linia boczna ciągnie się od tylnej krawędzi pokrywy skrzelowej aż do płetwy ogonowej.

Taktyka: Lin zazwyczaj trzyma się wybranego siedliska. Pobiera pokarm w pobliżu brzegu, żeruje w wybranych miejscach do których regularnie powraca. Szukać go należy w miejscach mocno zarośniętych.

Na lina możemy nastawić się gdy przyjdzie pierwsze ocieplenie, od kwietnia do sierpnia. Dobrze bierze w dni ciepłe i pochmurne. W dni upalne warto go szukać rano i wieczorem. Zestawy muszą być mocne, lin jest bardzo silny i ucieka często w roślinność i inne zaczepy. Duże liny są bardzo ostrożne i płochliwe.

lin, sposón na lina, zanęta na lina

Obecność lina możemy stwierdzić obserwując powierzchnię wody, zauważając na wodzie charakterystyczne bąbelki, możemy być pewni żerowania. Lin zjada prawie wszystko co napotka na swojej drodze . Dobre rezultaty można osiągnąć po kilkudniowym nęceniu. Żeruje stadnie dlatego należy postępować ostrożnie podczas holu aby nie spłoszyć pozostałych ryb.

Lin pobiera przynętę bardzo delikatnie i leniwie. Należy do ryb płochliwych, przynętę próbuje powoli, wypluwa, czasem odpływa i powraca po krótkiej chwili. Słabo żerują w nocy.

Przynęta: gnojak, czerwony i biały robak, ochotka, kukurydza, ciasto, groch, chleb,

Rekord Polski 4,500 kg, 65cm z 2004 r.

dominik mocek, lin, zanęta na lina

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter