Nasze ryby – Krąp

Krąp to ryba karpiowata, bardzo podobna do leszcza. Dorasta maksymalnie do 30cm i wagi ok. 0,5kg. Często uważany za chwast wędkarski. Jest rybą mało płochliwą, dobra dla początkujących wędkarzy ponieważ nie płoszy jej hałas. Występuje we wszystkich wodach od jezior po sadzawki, rzeki, morze, po wartkie górskie strumyki.

Dojrzałość płciowa przypada na 3 lub 4 rok życia. Samica składa ok. 100tyś. ziaren ikry. Tarło odbywa się w maju i czerwcu, temperatura wody ok. 20’C.

krąp, blog wędkarski, sposób na krąpia

Budowa: Krąp często mylony jest z leszczem. Można je rozróżnić w następujący sposób.
Krąp – duża i mocno osadzona łuska, równomierna linia boczna, płetwy u nasady zaczerwienione.
Leszcz – delikatne i słabo trzymające się łuski, nierówna linia boczna, płetwy czarne lub szare.

Płetwa odbytowa krąpia krótsza niż u leszcza. Krąp nie wydziela śluzu, gdy leszcz jest nim mocno pokryty.

Lejkowaty pyszczek krąpia ułatwia mu przeszukiwanie mulistego dna. Dorosły krąp na grzbiecie za głową nie ma łusek.

Taktyka: krąp prowadzi gromadny tryb życia, rywalizuje o pokarm z leszczem i płocią, a że jest od nich szybszy, często szybciej połyka haczyk z przynętą. Najlepiej biorą w okresie letnim. Najlepiej przynętę ustawić kilka centymetrów nad dnem.

krąp, blog wędkarski, sposób na krąpia

Jak już napisałem krąp jest rybą mało płochliwą, dlatego też nie straszny jest duży haczyk czy gruba żyłka. Metoda połowu krąpia jest dowolna, czy to grunt, spławik, przystawka czy przepływanka.

Przynęta: pobierają bardzo dobrze przynęty zwierzęce, ochotka, biały, czerwony robak. Nie pogardzą również przynętami roślinnymi, pszenica, kukurydza oraz różnego rodzaju ciasta, chleb itp. Przynęty muszą być świeże. Krąp jest rybą mało wybredną i wszystkożerną.

Krąp nie ma wymiaru ochronnego i limitu połowu

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter