Kanał Wojnowicki

Kanał Wojnowicki to bardzo popularne łowisko w Wielkopolsce. Organizowane są tam często zawody wędkarskie. Kanał wpływa do Jeziora Wojnowickiego. Miejsce w  którym odbywają się zawody znajduje się na odcinku od mostu przy Jeziorze Wojnowickim aż do tamy. Znajduje się tam ok. 40 stanowisk. Brzeg porośnięty roślinnością trawiastą oraz trzciną.

kanał wojnowicki, blog wędkarski, dominik mocek, zawody wędkarskie

Średnia szerokość kanału to ok. 15-20m, głębokość od 60cm do 180cm. Parametry te ulegają zmianie, ze względu na częste wahania poziomu wód. Wyższy poziom wód najczęściej występuje wczesną wiosną, gdy po roztopach napływa woda z pól.

kanał wojnowicki, blog wędkarski, dominik mocek, zawody wędkarskie

Na kanale możemy wędkować w zasadzie tylko wiosną, od zejścia lodu aż do momentu gdy roślinność w całości nie pokryje kanału, najczęściej przełom kwietnia i maja.

Uciąg wody od 0,5g do 1,5g. Jedynie z początkiem wiosny lub po obfitych ulewach woda płynie troszkę mocniej i możemy zastosować cięższe zestawy.

kanał wojnowicki, blog wędkarski, dominik mocek, zawody wędkarskie

Dominujące gatunki to krąp, płoć i mały leszczyk. Można złowić również karpia lina czy karasia. Okresowo pojawiają się ukleje.

Sposób wędkowania jest zróżnicowany, gdy temperatura wody osiąga kilkanaście stopni a ryba wpłynie na stałe do kanału, wyniki na zawodach ponad 10kg nikogo nie dziwią. Liczy się wówczas szybkość. Baty 4-7m są bardzo skuteczne. Krótsze baty są skuteczne przy dużej ilość drobnej ryby(najczęściej przy brzegu), dłuższym batem sięgniemy dalej gdzie można trafić na większe egzemplarze.

kanał wojnowicki, blog wędkarski, dominik mocek, zawody wędkarskie

W momencie gdy ryby słabiej żerują i liczy się dokładne i precyzyjne podanie przynęty bardzo skuteczna jest tyczka.

Okresowo w kanale pojawiają się ukleje, na których można zrobić bardzo dobre wyniki.

Ze względu, iż większość zawodów odbywa się wczesną wiosną najlepiej sprawdzają się przynęty zwierzęce, pinka, ochotka, czerwony robak. Kanapka z ochotki i pinki jest bardzo skuteczna na leszczyki.

kanał wojnowicki, blog wędkarski, dominik mocek, zawody wędkarskie

Zanęta to sprawa drugorzędna, liczy się bardziej przygotowanie mieszanki. Zważywszy na to, że dno jest dość miękkie i muliste, kule muszą być przygotowane w taki sposób aby nie zapadły się w muł.

Kanał Wojnowicki udostępniany jest tylko na zawody.

Troszkę informacji odnośnie taktyki i łowiska w artykule poniżej

II zawody ligi Kościańskiej

Lokalizacja

Województwo: Wielkopolskie
Powiat: Leszczyński
Gmina: Osieczna
GPS: 51,941672 16,736641

Udostęnij na:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter